Relacja z wernisażu wystawy „Piaseczno w szkicach i projektach”

W czwartek, 13 marca 2025 r. w atrium budynku ATA przy ul. Rejtana 16 w Warszawie odbył się wernisaż wystawy poświęconej miastu Piaseczno.

Wydarzenie składało się z dwóch części: prezentacji szkiców architektonicznych autorstwa mgr. inż. Piotra Kalbarczyka oraz projektów studentów naszej Uczelni, przygotowanych pod opieką dr. hab. inż. arch. Janusza Marchwińskiego, prof. ATA i mgr. inż. arch. Piotra Gastmana. Uroczystość zgromadziła przedstawicieli władz miasta Piaseczno, reprezentantów środowiska akademickiego naszej Uczelni, a także studentów ATA.

Szczególnie wyjątkowym było dla nas goszczenie Zastępcy Burmistrza Piaseczna, pani Hanny Kułakowskiej-Michalak. Równie ważna była obecność także przedstawiciela Centrum Kultury w Piasecznie, Huberta Gielecińskiego, a wśród obecnych znaleźli się Anna Pakulińska-Attia – Naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury z Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, oraz Główni Specjaliści tego Wydziału: Dorota Krug-Płoska i Arleta Walczak, a także uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Piasecznie.

Podczas wernisażu można było obejrzeć subtelne szkice ukazujące Piaseczno z nowej, artystycznej perspektywy, a także zapoznać się z propozycjami modernizacji obiektów zabytkowych w mieście. Projekty studentów dotyczyły m.in. dawnej szkoły Cecylii Plater-Zyberkówny w Parku Miejskim oraz budynku dawnej mleczarni (Dom Ludowy). Ich koncepcje łączą w sobie szacunek dla historycznej struktury zabudowy z nowoczesnym spojrzeniem na potrzeby lokalnej społeczności.

W trakcie spotkania kilkakrotnie podkreślano, jak ważna jest współpraca między Uczelnią a miastem oraz jak istotne miejsce w tym partnerstwie zajmują studenci Akademii Techniczno-Artystycznej (dawniej WSEiZ). Dzięki wspólnym projektom i inicjatywom edukacyjnym możliwe jest tworzenie rozwiązań architektonicznych, które służą nie tylko rozwojowi miasta, ale i poszerzaniu kompetencji przyszłych architektów.

Uroczystość zwieńczyły rozmowy z opiekunami projektów oraz przedstawicielami władz, które dotyczyły wizji rozwoju Piaseczna – dalszych planach związanych z rozbudową i unowocześnianiem miejskiej przestrzeni. Nie zabrakło także rozmów o potencjale kolejnych form współprac między Uczelnią, miastem i jednostkami kulturalnymi.

Wernisaż zakończył się optymistycznym akcentem – zapowiedzią kontynuowania tego typu przedsięwzięć w przyszłości. Zarówno organizatorzy, jak i przybyli goście wyrazili nadzieję, że wspólne działania na styku edukacji, kultury i administracji lokalnej będą się rozwijać i przynosić kolejne inspirujące rezultaty.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca miesiąca, w godzinach otwarcia budynku.

Udostępnij wpis:

14 marca 2025