Studia Podyplomowe
Partnerzy studiów:
Stowarzyszenie Architektów Polskich
Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego
Fala Renowacji
Klik Marketing
Typ studiów | studia podyplomowe |
System studiów | niestacjonarne sobotnio-niedzielne (online) |
Czas trwania | 2 semestry |
Dyplom | Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych |
Język studiów | polski |
Dla wszystkich architektów i pracowników firm budowlanych lub architektonicznych. Zgodnie z dyrektywą Europejskiego Zielonego Ładu od 2027 roku wymagane będzie m.in. obliczanie wbudowanego śladu węglowego, w związku z tym, specjaliści w tej dziedzinie będą potrzebni we wszystkich firmach tego sektora.
Dla osób, które zainteresowane są zrównoważonym budownictwem i chcą przygotować się na nadchodzące zmiany w regulacjach prawnych. Mogą to być osoby zainteresowane certyfikacją w systemach takich jak BREEAM czy LEED, lub kontraktorzy, którzy będą zajmowali się obliczeniami śladu węglowego dla firm architektonicznych.
Dla ludzi poszukujących wiedzy i umiejętności z zakresu projektowania, budowy i eksploatacji budynków ekologicznych.
Dla osób zainteresowanych energooszczędnością i rozwiązaniami ekologicznymi. Z uwagi na rosnącą świadomość zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, wiele firm poszukuje specjalistów, którzy będą dysponować wiedzą dotyczącą eksploatacji i gotowi będą implementować ekologiczne rozwiązania.
Dla osób pracujących w sektorach ochrony środowiska lub prośrodowiskowych firmach, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat regulacji i certyfikacji w sektorze budownictwa.
Uczestnikami studiów mogą zostać wyłącznie absolwenci studiów wyższych kierunków: Architektura, Budownictwo, Ochrona Środowiska i pokrewnych licencjackich, inżynierskich i magisterskich.
Globalne ocieplenie niesie za sobą katastrofalne skutki klimatyczne. Sektor budownictwa odpowiada za aż 36% emisji w Europie. Kontrolowanie i regulowanie jest w tym przypadku konieczne, jednak brakuje specjalistów, którzy potrafią obliczać ślad węglowy i wspierać zrównoważone budownictwo. ATA jako pierwsza szkoła wyższa w Polsce, utworzyła kierunek dedykowany specjalistycznej edukacji w zakresie obliczania śladu węglowego.
To jedyny kierunek w Polsce, który został opracowany dla praktyków i osób ze środowisk związanych z budownictwem i architekturą, które chcę uzyskać konkretną wiedzę i umiejętności w dziedzinie dekarbonizacji tych segmentów gospodarki.
Kierunek współpracuje z największymi organizacjami zajmującymi się zrównoważonym budownictwem i architekturą (PLGBC, SARP) i generuje duże zainteresowanie wśród firm deweloperskich i architektonicznych. Zapewnia tym samym ogromne możliwości networkingu.
W kadrze wykładowców znajdują się eksperci z sektora zrównoważonego budownictwa, architektury, energooszczędności i ochrony środowiska, dzięki czemu przekazywana wiedza będzie na najwyższym poziomie.
Najważniejsze zagadnienia dotyczące obliczania śladu węglowego w budownictwie oraz zrównoważonego rozwoju. Ze specjalistyczną wiedzą na temat operacyjnego i wbudowanego śladu węglowego.
Dlaczego ślad węglowy gra tak istotną rolę w budownictwie. W jaki sposób sektor budowlany odpowiada za 36% emisji Europejskich.
Metody prośrodowiskowe, stosowane do osiągnięcia celów minimalizacji śladu węglowego. Sposoby obniżenia emisji zgodne z założeniami zrównoważonego budownictwa.
Wiedza specjalistyczna z zakresu certyfikacji i obliczania emisji. Jak obsługiwać specjalne narzędzia, dzięki którym możliwe jest obliczanie wbudowanego śladu węglowego oraz LCA budynku.
Nauka szacowania śladu węglowego dla aranżacji wnętrza (fit- out).
Wiedza z zakresu przeprowadzania analizy cyklu życia wybranego budynku lub jego fragmentu.
Modelowanie śladu węglowego w fazie projektowej i realizacji budynków.
Wiedza dotycząca systemów oceny budynków pod kątem oddziaływania na środowisko oraz certyfikacji stosowanych w Europie.
Znajomość prawa Ochrony Środowiska, taksonomii unijnej oraz wymagania prawa UE w zakresie dekarbonizacji budownictwa. Niezbędna wiedza dotycząca Porozumienia Paryskiego i Europejskiego Zielonego Ładu.
Zasoby energetyczne świata i procesów konwersji energii.
Prawo ochrony środowiska.
Prawo unijne.
Budownictwo zrównoważone.
Projektowanie proekologiczne i energooszczędne.
Wstęp do dekarbonizacji budynków.
Cykl życia budynku (LCA).
Ślad węglowy w budownictwie- materiały.
Ślad węglowy w budownictwie- proces wznoszenia i rozbiórki.
Certyfikacja budynków.
Seminarium.
Cykl życia budynku (LCA) – ćwiczenia.
Certyfikacja budynków – ćwiczenia.
Projektowanie proekologiczne i energooszczędne.
Program studiów znajdziesz tutaj
Planowany termin rozpoczęcia zajęć: październik 2024 r.
Rekrutacja trwa do wyczerpania wolnych miejsc!
Wpisowe: 250 zł
Czesne za rok 9 800 zł – opłata jednorazowa (płatna najpóźniej 10 dni przed planowanym rozpoczęciem) z możliwością płatności w trzech ratach:
Rekrutacja na studia krok po kroku – kliknij tutaj.
ABSOLWENCI NASZEJ UCZELNI OTRZYMUJĄ 5% ZNIŻKI*
(*zniżka obowiązuje przy dokonaniu jednorazowej opłaty za studia)
Zaliczenie zajęć – zaliczenia semestralne z poszczególnych zajęć odbywają się w formie egzaminu online oraz przeglądu wszystkich prac wykonanych podczas zajęć.
Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest:
Zaliczenie wszystkich zajęć semestralnych.
Egzamin końcowy – jest egzaminem ustnym, w którym student przedstawia swoją pracę oraz odpowiada na pytania zadawane przez przez Komisję Egzaminacyjną. W drugiej części egzaminu student omawia trzy, wcześniej wylosowane, zagadnienia egzaminacyjne.
Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych.