Liczba osób z niepełnosprawnościami, które podejmują studia na polskich uczelniach stale rośnie. Jesteśmy dumni, że Akademia Techniczno-Artystyczna jest Waszym wyborem. Z naszej strony dokładamy wszelkich starań, aby stworzyć warunki sprzyjające studiowaniu, eliminując przeszkody związane z rodzajem niepełnosprawności. Chcemy, aby każdy student, niezależnie od swoich indywidualnych potrzeb, mógł z powodzeniem realizować swój program kształcenia.
Z tego powodu, Rektor WSEiZ powołała dr inż. Irenę Kosińską na Pełnomocnika Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami oraz utworzono Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnością.
Do głównych zadań BON należy:
umożliwienie studentom z niepełnosprawnościami pełnego uczestnictwa w procesie dydaktycznym oraz życiu społecznym, naukowym i kulturalny uczelni;
wyrównywanie szans edukacyjnych osób o różnych rodzajach niepełnosprawności;
informowanie o dostępnych w ATA formach wsparcia dla studentów z niepełnosprawnościami, w szczególności stypendiach i zapomogach;
podejmowanie działań zmierzających do likwidowania barier architektonicznych, informacyjnych, komunikacyjnych i psychologicznych utrudniających studiowanie;
podejmowanie działań zmierzających do zapewnienia dostępności cyfrowej ATA dla osób z niepełnosprawnościami, w tym monitorowanie dostępności serwisów internetowych i aplikacji mobilnych ATA;
integracja środowiska studentów z niepełnosprawnościami;
koordynowanie przygotowywania materiałów dydaktycznych, egzaminacyjnych oraz pism urzędowych studentom bądź innym osobom w dostosowanej formie (np. druk w powiększonej czcionce, w formie elektronicznej, w alfabecie Braille’a);
kształtowanie przychylnych postaw wobec osób z niepełnosprawnościami.
Poniżej znajdziecie informacje dot. ułatwień oraz wsparcia kierowanego przez naszą Uczelnię do osób z niepełnosprawnościami, a także pomocy oferowanej przez inne podmioty z której mogą skorzystać nasi studenci.
Tam, gdzie jest to możliwe, zgodnie z założeniami pomieszczeń bez barier, sale i aule ATA są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – powierzchnie płaskie, bez progów. W większości budynków znajdują się windy, czy tak, jak przy ul. Rejtana 16 – schodołaz.
W ATA działa mini wypożyczalnia sprzętu dla studentów z niepełnosprawnościami, w której zasobach znajdują się m.in.:
W sprawie pytań dotyczących ww. sprzętu prosimy o kontakt z Rektoratem Akademii Techniczno-Artystycznej ul. Olszewska 12, pok. nr 2, parter.
Studenci z niepełnosprawnościami mogą liczyć na różnorodne wsparcie finansowe.
Ponadto można skorzystać z pozostałych świadczeń pomocy materialnej oraz form wsparcia, o które mogą ubiegać się wszyscy studenci, czyli:
UWAGA! Stypendia przysługują na pierwszym kierunku studiów pierwszego i drugiego stopnia lub na jednolitych studiach magisterskich. Jeśli więc skończyłeś/-aś już jeden kierunek i podczas nauki pobierałeś/-aś dane stypendium, nie możesz się o nie ubiegać drugi raz. Chodzi przy tym o dany stopień bądź studia magisterskie. Jeśli ktoś skończył studia I stopnia, to może dalej otrzymywać stypendium na studiach II stopnia.
Więcej informacji i dokumentów nt. stypendiów na Uczelni, znajduje się tutaj (Pomoc materialna – ATA).
Termin składania wniosków to zazwyczaj początek października oraz koniec marca. W roku akademickim 2023/2024 dla I semestru, zakończenia przypada na 10 października. Więcej informacji i dokumentów na temat tej formy pomocy można znaleźć na stronie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (www.pfron.org.pl) oraz na stronach Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie, które realizują Program. PFRON oferuje także pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego (np. laptop) lub jego elementów oraz oprogramowania.
Wybrane banki posiadają w swojej ofercie kredyty specjalnie dla studentów. Przyznawane są na preferencyjnych warunkach i dostępne są przez cały rok. Co ważne, mogą być w całości poręczone przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Student sam decyduje w jakiej wysokości środki chce otrzymywać, można wybrać kwotę od 400 zł do 1 000 zł miesięcznie.
Więcej informacji tutaj.
WAŻNE: Obecnie dyżury psychologa są zawieszone (z uwagi, że zakończył się projekt „WSEiZ w Warszawie – Uczelnia dostępna” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach którego prowadziliśmy nasze konsultacje). Mamy nadzieję powrócić do nich w najbliższym roku akademickim – przygotowujemy właśnie dokumenty, aby uzyskać kolejne dofinansowanie.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz skorzystać ze „Strefy komfortu”. Jest to projekt prowadzony przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Bardzo go polecamy! W jego ramach prowadzone są indywidualne, bezpłatne rozmowy online z psychoterapeutami z Kliniki Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS (można umówić się szybko, przez Internet). Wsparcie kierowanie jest do studentów ze wszystkich Uczelni. Wejdź i porozmawiaj ze specjalistami!
Pełnomocnik Rektora ds. osób z niepełnosprawnościami
dr inż. Irena Kosińska
Olszewska 12, 00-792 Warszawa
Asystent Pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami
mgr Ewa Wiśniewska
Olszewska 12, 00-792 Warszawa