Szanowni Państwo,
w trosce o bezpieczeństwo zdrowotne społeczności akademickiej WSEiZ w trakcie wrześniowej poprawkowej sesji egzaminacyjnej oraz semestru zimowego 2020/2021 prosimy o zapoznanie się z
zaleceniami dla studentów i nauczycieli akademickich w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa podczas zajęć oraz zaliczeń i egzaminów w WSEiZ.
Ponadto przypominamy podstawowe fakty O COVID-19.
COVID-19 jest chorobą wywołaną przez nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2. Akronim powstał z „CO” – korona, „VI” – wirus, a „D” – choroba. Na początku choroba ta była określana jako „nowy koronawirus 2019” lub „2019-nCoV”.
Wirus wywołujący COVID-19 jest nowym wirusem powiązanym z tą samą rodziną wirusów, co ciężki ostry zespół oddechowy (SARS), bliskowschodni zespół oddechowy (MERS) i niektóre rodzaje przeziębienia (koronawirusy alfa – NL63 i 229E oraz beta – HKU1 i OC43).
Najczęstsze objawy mogą obejmować gorączkę, kaszel i duszność, rzadziej nieżyt nosa i gardła, utratę węchu i smaku. W cięższych przypadkach infekcja może powodować śródmiąższowe zapalenie płuc z utrudnionym oddychaniem. Czasami może prowadzić do śmierci. Objawy są podobne do grypy lub przeziębienia, chorób które są znacznie częstsze niż COVID-19. Dlatego wymagane jest testowanie w celu potwierdzenia lub wykluczenia czy dana osoba choruje na COVID-19.
Wirus jest przenoszony przez bezpośredni kontakt z kroplami wydzieliny dróg oddechowych zakażonej osoby (generowanymi przez kaszel i kichanie). Osoby mogą również ulec zakażeniu. poprzez dotknięcie najpierw powierzchni skażonych wirusem, a następnie twarzy (np. oczu, nosa, ust). Wirus wywołujący COVID-19 może przetrwać na powierzchni przez kilkadziesiąt godzin, ale proste środki dezynfekujące mogą go dezaktywować.
Najbardziej zagrożone ciężkim przebiegiem choroby są osoby starsze oraz z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak cukrzyca i choroby serca. Ponieważ jest to nowy wirus, wciąż nie wiadomo, jak on wpływa na dzieci i młodzież.
Nie ma obecnie dostępnej szczepionki przeciwko COVID-19. Leczenie choroby jest objawowe, podobnie jak infekcje grypopodobne. Prace nad skutecznymi lekami przeciwwirusowymi trwają, prowadzonych jest kilka badań klinicznych.
Podobnie jak w przypadku innych infekcji dróg oddechowych, takich jak grypa lub przeziębienie, środki ochrony zdrowia publicznego (codzienne działania zapobiegawcze) mają kluczowe znaczenie dla spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby:
W przypadku wystąpienia objawów choroby COVID-19 należy:
Aby wizyta w Uczelni była bezpieczna i komfortowa zarówno dla Państwa, jak i pracowników WSEiZ
serdecznie prosimy o przestrzeganie powyższych wytycznych!
Przypominamy też, że zalecenia dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, znajdują się także na
stronie www.gov.pl/web/koronawirus.
Odpowiedzi na pytania i wątpliwości możecie Państwo uzyskać również na infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.