Zadbajmy o zdrowie psychiczne
Zaburzenia zdrowia psychicznego stanowią co drugą przyczynę czasowej lub trwałej niezdolności do pracy lub szeroko rozumianej dysfunkcji społecznej. Z dokumentu UE European Pact for Mental Health and Well-being wynika, że w krajach unijnych odsetek osób potrzebujących pomocy psychiatrycznej sięga ok. 11% ludności. Z pewnością więcej ludzi leczy się psychiatrycznie i korzysta z psychoterapii, niż wskazują na to statystyki. Sporo jest też osób, które zaczynają zdawać sobie sprawę z konieczności rozpoczęcia leczenia oraz tych, którym należy to umiejętnie uświadomić. Bezsporny jest negatywny i destrukcyjny wpływ zaburzeń psychicznych na jakość życia i funkcjonowanie człowieka jako jednostki i jako części społeczeństwa. Odpowiednio wczesna diagnoza i wcześnie rozpoczęte leczenie daje chorym szansę na aktywne życie w społeczeństwie i możliwość wyleczenia.
Największą szansę dla pacjenta stwarza połączenie podawania leków z psychoterapią. Zbiorową formą wsparcia są grupy psychoedukacyjne. Większość pacjentów wymaga rehabilitacji leczniczej, która pomoże im w powrocie do środowiska społecznego i rodzinnego.
O tym, jak można ograniczać destrukcyjne działanie choroby opowie wybitny znawcza tematu, prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Wykład p.t. „Postępy w leczeniu chorób psychicznych” odbędzie się w Warszawskiej Szkole Zdrowia przy Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania we wtorek, 8 stycznia 2013 r., o godz. 17.00, w auli Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania przy ulicy Rejtana 16. Wstęp wolny.