Wernisaż wystawy „Konopka + Konopka. Dialog ojca z synem”

Wernisaż wystawy – Konopka + Konopka. Dialog ojca z synem
  • Gdzie? MAL Kasprowicza 14
  • Kiedy? 22.02 sobota 16:00
  • Bezpłatne – Wstęp wolny

Ideą tej wystawy jest nie tylko pokazanie radości i zabawy tworzenia, a czasami współtworzenia, ale też pokazanie dialogu ojca z synem. Jakkolwiek byśmy nie próbowali współcześnie tej relacji redefiniować, znaczenie jej jest dla większości mężczyzn fundamentalne. Jak to często w życiu, rozmowy są wielopłaszczyznowe, nierzadko przerywane codziennymi wydarzeniami, a tematy ich się zmieniają i płynnie przechodzą jedne w drugie. Czasem stają się dwugłosem, a czasem tylko zupełnie różnymi spojrzeniami. Dopóki dialog trwa, dopóty trwa relacja i wymiana.

Tak się złożyło, że obaj autorzy wypowiadają się przy pomocy szeroko rozumianego rysunku, wzbogaconego o collage, frottage, assemblage, a niekiedy damage 🙂 Chociaż tematy tych rysunków wydają się być na pierwszy rzut oka bardzo różne, paradoksalnie tworzą obraz świata, jaki ich otacza lub jaki budzi ich emocje. Jeden z autorów jest absolwentem Wydziału Grafiki, profesorem warszawskiej ASP na Wydziale Wzornictwa, z wieloletnim stażem w reklamie i w designie, który tą wystawą wraca po latach do tej osobistej formy wypowiedzi artystycznej. Drugi, namówiony przez pierwszego, jest uczniem Vb Szkoły Podstawowej 369 na warszawskich Bielanach i jeszcze nie wie, kim będzie i ma do tego pełne prawo.

Wystawa ta ma z założenia bardzo kameralny, a może nawet intymny charakter, co w czasach powszechnej sprzedaży publicznej intymności brzmi może zaskakująco. To, co jest tu do zobaczenia, jest nie tylko w samych pracach, ale też pomiędzy nimi. Także od strony formalnej znajdujemy tu ostentacyjną wręcz „analogowość” i rezygnację z możliwości nowoczesnych środków wyrazu, takich jak video, ekrany, projektory oraz AI i jego możliwości, cyfrowa obróbka obrazu itp. W zamian dostajemy prawdziwą materię, niepowtarzalność śladu ręki, poczucie obcowania z niedoskonałym oryginałem, który przenosi i utrwala w czasie energię i emocje autorów.

O autorach:

Maciej
Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Warszawie: dyplom z wyróżnieniem z plakatu u prof. Macieja Urbańca oraz aneksy z rysunku i malarstwa u prof. Juliusza Raczki i Janusza Przybylskiego. Stypendysta MKIS w Aarhus. Zajmuje się głównie rysunkiem, kolażem, monotypią. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucjonalnych w kraju i za granicą. W 1991 wraz z Ewą Jakimowską stworzył i prowadził w latach 91-93 prywatną galerię rysunku i grafiki Galerię Z.OO. W latach dziewięćdziesiątych miał wystawy indywidualne m.in.: Galeria Krytyków POKAZ / Warszawa, Galeria Brantebjerg / Dania, Galerie Gerly / Kopenhaga, Galerie am Holzendorffplatz / Berlin, Galeria Z.OO / Warszawa i brał też udział w zbiorowych m.in.: GALERIA HELTH / Kopenhaga, „Elektryczny prysznic” Muzeum Norblina / Warszawa, „E2ard” Instytut Kultury Polskiej / Praga, Muzeum Narodowe Szczecin. Od 30 lat nie wystawiał prac publicznie…

Zajął się projektowaniem graficznym, tworzeniem komunikacji wizualnej, projektowaniem okładek książek, layoutów, plakatów i opakowań, a także grafiką wystawienniczą. W McCann Erickson i DDB tworzył kampanie reklamowe wielu światowych marek. W 1998 otworzył jeden z pierwszych w Polsce butików kreatywnych ZARAZ Creative Services. Wymyślił wtedy nazwę Orlen. W 2001 założył jedną z pierwszych w Polsce agencji brandingowych BRANDY DESIGN do dziś istniejącą, gdzie wraz z zespołem projektował identyfikacje wizualne firm i państwowych instytucji, opakowania wielu do dziś popularnych produktów, a także oprawy graficzne wystaw: „Sztuka Wszędzie” Zachęta 2013, a wraz z projektem ekspozycji „Warszawa Warsze” POLIN 2014 i „Bartoszewski” KPRM 2015. BRANDY DESIGN otrzymało wiele nagród i wyróżnień branżowych. W związku z tym był także jurorem we wszystkich znaczących konkursach projektowania graficznego w Polsce oraz w konkursie Gazety Wyborczej – Jutronauci. Od 16 lat jest profesorem ASP Wydziału Wzornictwa, gdzie uczy studentów projektowania zrównoważonych opakowań i marek.

Przez cały ten czas rysował, bazgrolił, wycinał i kleił, co dawało mu możność autonomicznego wyrażania się poprzez rysunek i kolaż.

Mieszko
Uczeń V klasy w Szkole Podstawowej 369 im. Dobrowolskiego na Bielanach w Warszawie. Bardzo lubi czytać książki i komiksy, rysować, malować, grać w gry, oglądać filmy, budować kryjówki i opowiadać śmieszne historie. Interesuje się grzybami, czołgami, łodziami podwodnymi, sposobami przetrwania, odkryciami przedmiotów metalowych i jeszcze setką innych rzeczy. Lubi zwierzęta, zwłaszcza świnie i sowy. Na pytanie, które zadają wszystkie „ciocie i wujowie” odpowiadamy: Uczy się dobrze.

 

Kurator wystawy dr Ewa Toniak.

Wystawa potrwa do 22 marca 2025 r.

 

 

Udostępnij wpis:

11 lutego 2025