Warsztaty dla uczniów z Technikum Budownictwa i Architektury

Technikum Budownictwa i Architektury
Warsztaty dla młodych architektów w ATA

W dniach 25 i 27 listopada 2024 r. uczniowie klas 3Gt i 3Ht o profilu Architektura Wnętrz z Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 im. prof. Zdzisława Mączeńskiego uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych przez Akademię Techniczno-Artystyczną.

Zajęcia koncentrowały się na projektowaniu przestrzeni dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym osób z wadami wzroku, oraz na zaawansowanym modelowaniu 3D. Warsztaty były okazją do rozwijania praktycznych umiejętności, kreatywnego podejścia do projektowania oraz zapoznania się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi w pracy architekta.

Warsztaty w Pracowni Technik 3D

Podczas zajęć uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez mgr. inż. arch. Piotra Gastmana i mgr. sztuki Jana Pfeifera, w Pracowni Technik 3D. Młodzież miała okazję zapoznać się z zaawansowanymi narzędziami do modelowania i wizualizacji trójwymiarowej. Wspólnie pracowali nad projektem pamiątkowej tablicy, która stała się miłą pamiątką z kreatywnych warsztatów.

Laboratorium Symulacji Odczuć Osób z Niepełnosprawnościami 

Środowe zajęcia odbyły się w Laboratorium Symulacji Odczuć Osób z Niepełnosprawnościami, gdzie uczniowie spotkali się z dr. Rochem Forowiczem. Uczniowie w laboratorium mogli korzystać z nowych symulatorów, wyposażonych w stanowiska, które w immersyjnym, a jednocześnie bezpiecznym środowisku umożliwiają przeprowadzenie obserwacji:

  • problemów percepcyjnych osób z różnorodnymi zaburzeniami widzenia (np. zaćma, astygmatyzm, starczowzroczność czy zwyrodnienie plamki żółtej),
  • niedogodności w funkcjonowaniu osób dotkniętych dysfunkcjami słuchu,
  • barier architektonicznych, z jakimi spotykają się osoby korzystające z wózka inwalidzkiego,
  • ograniczeń i trudności, z jakimi musi zmagać się duża część osób starszych.

Wizyta uczniów z Technikum Budownictwa i Architektury nr 1 im. prof. Zdzisława Mączeńskiego była niezwykle owocna i inspirująca. Cieszymy się, że mogliśmy podzielić się naszą wiedzą i pasją z młodszym pokoleniem architektów wnętrz.

Udostępnij wpis:

9 grudnia 2024