PKA pozytywnie oceniła kształcenie na kierunku Ochrona Środowiska

Ochrona Środowiska

Miło nam poinformować, że w uchwale nr 887/2024 z dnia 28 listopada 2024 r. Prezydium Polskiej Komisji Akredytacyjnej stwierdza, że proces kształcenia realizowany w Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie umożliwia studentom kierunku Ochrona Środowiska osiągnięcie założonych efektów uczenia się dla studiów pierwszego i drugiego stopnia o profilu praktycznym.

PKA w swoim raporcie szczególnie doceniła wsparcie studentów w uczeniu się, rozwoju społecznym, naukowym i zawodowym oraz ich przygotowanie do wejścia na rynek pracy. Wskazano na dobrze zorganizowany system praktyk zawodowych, efektywną współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym oraz skuteczne formy doradztwa zawodowego. Studenci kierunku korzystają z rozbudowanej infrastruktury dydaktycznej oraz mają możliwość uczestniczenia w projektach badawczych i rozwojowych wspieranych przez uczelnię.

Pozytywna ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej jest wynikiem zaangażowania całej społeczności akademickiej – kadry dydaktycznej, studentów oraz partnerów zewnętrznych. Potwierdza ona, że program kształcenia na kierunku Ochrona Środowiska w ATA jest zgodny z oczekiwaniami współczesnego rynku pracy i wymaganiami stawianymi przez środowiska naukowe.

Następna ocena programowa na tym kierunku zaplanowana jest na rok akademicki 2030/2031.

Polska Komisja Akredytacyjna oceniała kierunek Ochrona Środowiska według następujących kryteriów:

  1. Konstrukcja programu studiów: koncepcja, cele kształcenia i efekty uczenia się.
  2. Realizacja programu studiów: treści programowe, harmonogram realizacji programu studiów oraz formy i organizacja zajęć, metody kształcenia, praktyki zawodowe, organizacja procesu nauczania i uczenia się.
  3. Przyjęcie na studia, weryfikacja osiągnięcia przez studentów efektów uczenia się, zaliczanie poszczególnych semestrów i lat oraz dyplomowanie.
  4. Kompetencje, doświadczenie, kwalifikacje i liczebność kadry prowadzącej kształcenie oraz rozwój i doskonalenie kadry.
  5. Infrastruktura i zasoby edukacyjne wykorzystywane w realizacji programu studiów oraz ich doskonalenie.
  6. Współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym w konstruowaniu, realizacji i doskonaleniu programu studiów oraz jej wpływ na rozwój kierunku.
  7. Warunki i sposoby podnoszenia stopnia umiędzynarodowienia procesu kształcenia na kierunku.
  8. Wsparcie studentów w uczeniu się, rozwoju społecznym, naukowym lub zawodowym i wejściu na rynek pracy oraz rozwój i doskonalenie form wsparcia.
  9. Publiczny dostęp do informacji o programie studiów, warunkach jego realizacji i osiąganych rezultatach.
  10. Polityka jakości, projektowanie, zatwierdzanie, monitorowanie, przegląd i doskonalenie programu studiów.

 

Wszystkie wymagane kryteria oceny programowej zostały spełnione. 

 

Udostępnij wpis:

9 grudnia 2024