Konferencja naukowa „Rola motyli jako gatunków parasolowych w ochronie terenów cennych przyrodniczo”

Konferencja
Szanowni Państwo,

w dniach 19-20 września 2024 roku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem „Rola motyli jako gatunków parasolowych w ochronie terenów cennych przyrodniczo”. Konferencję zorganizowali Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu i  Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne, a odbyła się ona w pięknym otoczeniu Puszczy Kozienickiej w miejscowości Garbatka-Zbyczyn.

Konferencja miała charakter naukowy oraz popularyzujący działania na rzecz ochrony motyli o znaczeniu wspólnotowym, jako gatunków parasolowych w ochronie terenów cennych przyrodniczo, w szczególności terenów podmokłych.

Przedsięwzięcie miało na celu wymianę wiedzy i doświadczeń prelegentów i uczestników w obszarze ochrony takich gatunków jak: modraszek telejus, modraszek nausitous, modraszek bagniczek, modraszek alkon, czerwończyk nieparek, czerwończyk fioletek, szlaczkoń szafraniec, modraszek arion, skalnik driada. Podczas wydarzenia odbyły się podsumowania inicjatyw i działań na rzecz tych gatunków, badań naukowych, wymiana wiedzy oraz perspektyw i dobrych praktyk w ochronie motyli.

W konferencji wzięli udział nasi wykładowcy – dr hab. Dawid Marczak, prof. WSEiZ oraz dr Danuta Pepłowska-Marczak. Pan Profesor przedstawił zamawiany przez organizatorów referat nt. „Czynna ochrona modraszka telejusa i modraszka alkona w Kampinoskim Parku Narodowym”. Profesor Dawid Marczak i dr Danuta Pepłowska-Marczak mają blisko 20-letnie doświadczenie w czynnej ochronie łąk, w tym gatunków motyli i ptaków oraz ich siedlisk. W tym czasie zrealizowali wiele projektów czynnej ochrony tych gatunków w Puszczy Kampinoskiej.

 

Udostępnij wpis:

20 września 2024