Wystawę otworzyła Kierownik Działu Promocji Biblioteki i Realizacji Projektów Biblioteki pani Natalia Pietkiewicz-Szwarc, wraz z Dziekan Wydziału Architektury ATA panią dr inż. Małgorzatą Leszczyńską-Domańską i Prodziekanem Wydziału Architektury ATA panem dr inż. Bogdanem Gorczycą. W swoich przemówieniach podkreślili znaczenie artystycznej współpracy Rocha Forowicza i Marcina Bielskiego, zwracając uwagę na unikalną synergię ich twórczości, która doskonale wpisuje się w misję Biblioteki.
Zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać krótkich wypowiedzi na temat inspiracji, jakie towarzyszyły artystom w procesie twórczym. Obecni w trakcie wernisażu mogli doświadczyć nie tylko różnorodnych form i faktur w obrazach, lecz także przenikających się refleksów barw oraz światła tworzących niepowtarzalną atmosferę.
Interferencje – zgodnie z ideą autorów – to spotkanie i twórcze „zderzenie” dwóch odmiennych perspektyw malarskich, w których przestrzeń i światło są głównymi punktami odniesienia. Prace Rocha Forowicza charakteryzują się wielowarstwowymi strukturami o wyrazistych barwach, natomiast obrazy Marcina Bielskiego w subtelny sposób operują światłem, kładąc nacisk na przenikanie się różnych odcieni i wrażeń zmysłowych.
W wyjątkowy klimat ekspozycji wprowadziła dodatkowo przestrzeń dźwiękowa autorstwa Jarka Grzesicy, która podkreśliła wielowarstwowy charakter prac i nadała całej wystawie nastrojową oprawę artystyczną.
Serdecznie dziękujemy Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej, za możliwość realizacji tego wyjątkowego projektu oraz fotorelację.
Wystawa będzie dostępna do zwiedzania w Bibliotece do końca stycznia 2025 r.