W imieniu Muzeum Łazienki Królewskie zapraszamy na wykład, przybliżający historię i konserwację Parku Mużakowskiego, jednego z najwybitniejszych XIX-wiecznych dzieł sztuki ogrodowej w Europie, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wykład „Krajobraz wyobrażony. O Parku Mużakowskim, jego twórcach i konserwatorach” to kolejne spotkanie z cyklu „Świat Ogrodów Longina Majdeckiego. Realizacje – inspiracje – fascynacje”, przybliżający historyczne założenia, którymi fascynował się prof. Longin Majdecki.
Park Mużakowski (Bad Muskau) zajmuje powierzchnię ponad 700 ha po obu stronach Nysy Łużyckiej, która stanowi granicę polsko-niemiecką (w województwie lubuskim). W jednej trzeciej leży na terytorium niemieckim, a w dwóch trzecich w Polsce i jest największym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim w Europie Środkowej, a zarazem jednym z najbardziej znanych zabytków Łużyc.
Za początek historii parku uznawany jest 1 maja 1815 roku, kiedy pruski arystokrata, właściciel lokalnych dóbr, książę Hermann von Pückler-Muskau ogłosił zamiar przekształcenia swojej posiadłości w Muskau i jej otoczenia w park krajobrazowy.
Wykład „Krajobraz wyobrażony. O Parku Mużakowskim, jego twórcach i konserwatorach” odbywa się w ramach projektu „Świat ogrodów Longina Majdeckiego”. Organizatorzy: Muzeum Łazienki Królewskie, Oddział Warszawski Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.