Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w partnerstwie z CASE-Doradcy Sp. z o.o. organizuje bezpłatne szkolenia i warsztaty w ramach projektu edukacyjnego „Energetyka rozproszona gwarantem bezpieczeństwa energetycznego na terenach nisko zurbanizowanych”. Projekt realizowany jest od 01.01.2015 r. do 31.07.2016 r. przy wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Celem projektu jest: zwiększenie świadomości i poszerzenie wiedzy w zakresie energetyki prosumenckiej oraz inwestycji w małe i mikro instalacje OZE, podniesienie umiejętności w zakresie oceny wpływu wybranych parametrów na efektywność ogniw fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych, jak również upowszechnienie dobrych praktyk dotyczących procesu inwestycyjnego i eksploatacyjnego małych i mikro instalacji OZE. Jedną z praktycznych dziedzin ochrony środowiska jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej i ciepła oraz stopniowe zwiększanie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE). Wzrost wykorzystania OZE w produkcji energii stanowi istotny kierunek krajowej i europejskiej polityki energetycznej i środowiskowej.
Jednym z elementów energetyki rozproszonej opartej na OZE jest idea „prosumenta”, czyli świadomego odbiorcy energii z sieci elektroenergetycznej, który dzięki posiadaniu własnych mikro źródeł produkcji energii jest gotowy do odsprzedaży jej nadwyżek do sieci. W celu wspierania prosumentów wprowadzono szereg zapisów w ustawie o OZE.
Ustawa wprowadza m.in. dla prosumentów taryfy gwarantowane (tzw. taryfy feed-in). Gwarantowane ceny odkupu energii będą zależeć od wielkości instalacji oraz technologii wytwarzania. Prosument dostanie 15-letnią gwarancję odkupu energii przez lokalne spółki energetyczne. Takie rozwiązanie otwiera dostęp do rynku produkcji energii w przydomowych źródłach opartych na energii odnawialnej i zmniejsza koszty inwestycji w sieci dystrybucyjne.
Głównym celem projektu jest prowadzenie aktywnej edukacji osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania jednorodzinnym budynkiem mieszkalnym oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego z terenów nisko zurbanizowanych poprzez upowszechnianie wiedzy na temat mikro i małych instalacji odnawialnych źródeł energii.
Celem części warsztatowej jest podniesienie umiejętności oceny wpływu wybranych parametrów na efektywność ogniw fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych, jak również upowszechnienie dobrych praktyk procesu inwestycyjnego i eksploatacyjnego mikro i małych instalacji OZE.
Więcej nt. projektu:
http://www.oze.mikroinstalacje.edu.pl/
Stanowisko dydaktyczne zakupione w ramach projektu: Stoisko fotowoltaiczne z turbiną wiatrową