Zapraszamy całą społeczność WSEiZ oraz chętnych spoza uczelni do wzięcia udziału w wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów. W tym roku przygotujemy wystawę ręczników podlaskich oraz warsztaty: tkackie oraz malowania toreb ekologicznych.
WSEiZ wraz z Muzeum w Bielsku Podlaskim zapraszają na cykl pt. Muzea regionalne w warszawskiej WSEiZ. Pierwszym muzeum, które zaprosiliśmy do Warszawy w ramach cyklu, było Muzeum Zamoyskich z Kozłówki, które w 2016 r. w murach naszej Uczelni pokazało elementy z najbogatszych w Polsce zbiorów socrealizmu.
W tym roku będziemy gościć Muzeum z Bielska Podlaskiego. Muzeum zaprezentuje u nas wystawę pt. Tajemniczy Ręcznik. Tajemniczy, ponieważ skrywa wszystko to, co w jednym momencie jest radosne i smutne, ciche i głośne, oczywiste i niejasne. Ten niewielki kawałek płótna ukrywa w swoim cieniu los i przeznaczenie człowieka, znane jedynie samemu Stwórcy.
Bezpośrednim impulsem do pracy nad stworzeniem kolekcji ręcznika ludowego ziemi bielskiej, była obawa przed postępującym wypieraniem z codziennego życia tego jakże charakterystycznego elementu naszej tradycji. W chwili rozpoczęcia prac nad kolekcją, ręcznik ludowy był niemalże zapomnianym elementem kultury ludowej, teraz jest dostrzegany i przeżywa „drugą młodość”.
Zapraszamy także na warsztaty tkackie, na których zapoznamy się z tajnikami tkania, barwienia nici, techniką tkania dwuosnowowego, a wszystko przy wykorzystaniu tradycyjnych kołowrotków i krosien oraz warsztaty malowania bawełnianych toreb ekologicznych.
Plan Nocy Muzeów w WSEiZ:
12:00 wykład Aliny Dębowskiej, dyrektor Muzeum w Bielsku Podlaskim pt. Tajemniczy ręcznik – próba odtworzenia naszej tożsamości (sala nr 4)
13:00 warsztaty tkackie (potrwają do ok. godz. 17)
13:00 warsztaty z malowania toreb (I tura)
15:00 warsztaty z malowania toreb (II tura)
17:00 wernisaż wystawy „Tajemniczy Ręcznik”
Wszystkie wydarzenia odbędą się w budynku na ul. Rejtana 16 (warsztaty na 1 piętrze, wernisaż na parterze).
Tutaj dostępny jest program całej Nocy Muzeów.