„Dom jutra. Model budownictwa dostępnego” to otwarty konkurs ideowy zorganizowany przez Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, BGK Nieruchomości S.A. i Fundację BGK.
Cel i charakter konkursu
Celem Konkursu jest ideowe przedstawienie wizji dostępnego, przynoszącego społeczne wartości budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Określenie „budownictwo dostępne” oznacza takie, które pozwala człowiekowi realizować najważniejsze potrzeby mieszkaniowe wraz z rodziną w godnych warunkach. Warunki te winny być adekwatne do poziomu rozwoju cywilizacji i do zaangażowania, jakie obywatel wkłada w proces zapewnienia rodzinie bezpieczeństwa.
Konkurs ma charakter ideowy, jego podstawowym celem jest zatem pozyskanie nowych idei, nie zaś szczegółowych rozwiązań technicznych. W ramach czterech ścieżek tematycznych konkurs dotyka nie tylko tradycyjnie rozumianych obszarów architektury, urbanistyki czy budownictwa, ale też socjologii, sztuki czy informatyki.
Kto może wziąć udział?
Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy studenci pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia uczelni technicznych, uniwersytetów i wyższych szkół artystycznych. Prace mogą być wykonywane indywidualnie lub zespołowo, przy czym w składzie zespołu nie mogą być więcej niż trzy osoby.
Jak powinna wyglądać praca konkursowa?
Praca konkursowa powinna przedstawiać autorski pogląd dotyczący środowiska zamieszkiwania w bliższej lub dalszej przyszłości.
Prace należy złożyć zarówno w formie planszy o wymiarach 50cm x 70cm – zawierającej schematy, rysunki i wizualizacje niezbędne do przedstawienia idei dostępności na tle jednego z tematów wiodących – jak i w formie nośnika elektronicznego. Do pracy należy dołączyć jej opis. Całość winna być zaszyfrowana w sposób uniemożliwiający identyfikację autorów.
Szczegóły dotyczące sposobu przygotowania prac konkursowych znajdują się w regulaminie.
Prace konkursowe powinny być rozwinięciem jednego z czterech tematów wiodących. Są to:
Terminy i nagrody
Termin zgłoszenia prac konkursowych upływa 14 grudnia br.
W konkursie przewidziano nagrody i wyróżnienia na łączną kwotę 70 tys. zł.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Organizatora. Zachęcamy do przeczytania regulaminu oraz listy najczęściej zadawanych pytań (FAQ).