Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków zaprasza na wernisaż wystawy plenerowej „Piaseczno – 595 lat tożsamości piękna” autorstwa Piotra Kalbarczyka, który odbędzie się w dniu 30 stycznia 2025 r. o godz. 17.00 w Aptece Michała Mutniańskiego, siedziba Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, ul. Nowy Świat 18.
Wystawa „Piaseczno – 595 lat tożsamości piękna” będzie dostępna na dziedzińcu Urzędu od 28 stycznia 2025 r. do 20 lutego 2025 r.
Wystawa „Piaseczno – 595 lat tożsamości piękna”, powstała z okazji jubileuszu 595-lecia nadania praw miejskich jej miejscowości. Wystawa składa się ze szkiców architektonicznych autorstwa Piotra Kalbarczyka, prezentujących piękno i ulotność detali charakterystycznych dla małomiasteczkowej zabudowy początku XX wieku.
Wernisaż wystawy będzie połączony z rozmową na temat społecznego zaangażowania lokalnej społeczności, na przykładzie doświadczeń Piaseczna. W ramach współpracy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna wykonało inwentaryzację cennych historycznie pomników nagrobnych na zabytkowym cmentarzu parafialnym św. Anny w Piasecznie. Efekt pracy społeczników został utrwalony w formie wydanego albumu „Niech spoczywają w spokoju”.
Zapisy: Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy poprzez link: https://app.evenea.pl/event/wernisazwystawymwkz/
Program:
• „Piaseczno – 595 lat tożsamości piękna” – wernisaż wystawy
• Lokalne zaangażowanie w ochronę wspólnego dziedzictwa – rozmowa
Piotr Kalbarczyk to absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Architektury oraz Wydział Geodezji i Kartografii) oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie a także członek Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna. Od 2018 roku stały członek i Sekretarz Zespołu konsultacyjnego ds. Dziedzictwa Piaseczna przy Burmistrzu Miasta i Gminy Piaseczno, ponadto jest członkiem kadry dydaktycznej w Akademii Techniczno-Artystycznej Nauk Stosowanych w Warszawie na Wydziale Architektury i z radością dzieli się zdobytą wiedzą oraz umiejętnościami ze swoimi studentami.
Swoją artystyczną podróż rozpoczął od nauki rysunku w Centrum Kultury w Piasecznie, następnie intensywny warsztat rysunkowy zrobił pod okiem warszawskiego artysty i nauczyciela rysunku Wojciecha Domińczaka. Natomiast wyczucie architektury studiował pod okiem Frederick’a Bidigare, uznanego na świecie amerykańskiego architekta i artysty malarza, absolwenta wydziału Architektury Uniwersytetu Detroit, który jest przede wszystkim znany ze swoich akwarel. Czasami w prywatnych rozmowach dzieli się swoimi przemyśleniami o obserwacji różnorodności otaczającego nas świata: „Rysunek rządzi się w percepcji szczegółów innymi prawami. Zauważyć niezauważone jest siłą detalu architektonicznego i jednocześnie jego słabością do zanikania przez »przyzwyczajenie«.”
Tekst i grafika: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków