Autor: Barbara Lebiedowska
Wyd.: 2010
Monografia porusza zagadnienia modelowania pola akustycznego w terenach zabudowanych oraz terenach poza strefa zurbanizowaną. Składa się z trzech podstawowych części:
Część I zawiera informacje wprowadzające do modelowania akustycznego w tym podstawową wiedzę związaną z propagacją hałasu.
Część II odnosi się do modelowania akustycznego przestrzeni miejskiej zabudowanej. Przeanalizowane zostały układy przestrzenne – urbanistyczne, na bazie obliczeń numerycznych pola akustycznego generowanego przez transport drogowy. Przestrzenne układy zabudowy wykreowano jako wirtualne fragmenty miejskie takie, jak ulice o różnych parametrach geometrycznych oraz różnym obciążeniu źródłami hałasu czy place miejskie. Ponadto, w części tej, zaproponowano również niekonwencjonalne podejście do modelowania akustycznego przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem parametrów akustycznych stosowanych zwyczajowo w modelowaniu przestrzeni zamkniętych w akustyce budynków. Dodatkowo, przeanalizowano również wybrane fragmenty istniejącej zabudowy miejskiej oraz wpływu zmian w nich wprowadzonych na pole akustyczne.
Część III poświęcona jest modelowaniu akustycznemu przestrzeni otwartej, poza strefą miejską, oraz wpływom zmiennych warunków atmosferycznych na propagację hałasu a tym samym na kształtowanie pola akustycznego. Rozważania uzupełnia praktyczna analiza uwzględniająca wpływ tych warunków na poziom długotrwały hałasu w funkcji położenia odbiorcy sygnałów akustycznych. Odniesiono się również do możliwości zrównoważonego podejścia do planowania tras transportowych drogowych.